3/9
  • Pages
01 Cover
02 Voorwoord
03 Profiel
04 Activiteiten
05 In de media
06 In gesprek met
07 Organisatie
08 Afkortingen
09 Jaarrekening 2022

Jaarverslag 2022

Profiel

Vewin, de vereniging van waterbedrijven in Nederland, heeft als belangrijkste taak het behartigen van de belangen van de Leden – de tien Nederlandse drink­waterbedrijven – in Den Haag en Brussel. Als belangen­behartiger voor de drinkwatersector heeft Vewin in Den Haag en Brussel uitgebreide contacten op ambtelijk, bestuurlijk en parlementair niveau. Binnen de vereniging worden de koers en het beleid in nauwe samenspraak met het Bestuur bepaald. Vewin heeft een onafhankelijke voorzitter.

Het Vewin-bureau staat onder leiding van een directeur die door het Bestuur is benoemd. Het Vewin-bureau (totaal 18,35 fte) zetelt in Den Haag en heeft – samen met de Unie van Waterschappen (UvW) – ook een kantoor in Brussel.

Ambitieus, strategisch en innovatief

Drinkwater is een eerste levensbehoefte. De Nederlandse drinkwaterbedrijven leveren aan ruim 8 miljoen huishoudens en bedrijven continu (7 x 24 uur) gezond, lekker en betaalbaar kraanwater. Zij behoren kwalitatief en organisatorisch tot de wereldtop. Innovatie is voor de drinkwatersector essentieel.

Zowel het drinkwater als de bedrijven genieten een groot vertrouwen. De drinkwatersector is trots op deze positie.

De strategie van Vewin is gericht op:

  • effectieve en efficiënte belangenbehartiging in de Haagse en Brusselse netwerken;
  • optimale informatievoorziening voor de Leden.

Samenwerking

KWR Water Research Institute (KWR) is het nationale kenniscentrum voor de drinkwatersector. Vewin en KWR werken nauw samen in de Vewin-Stuurgroepen en in de themagroepen van KWR. Ook is er nauw contact met de Vereniging van Rivierwater­bedrijven (RIWA), die de specifieke belangen van de rivierwaterbedrijven behartigt. De RIWA koepel omvat de stroomgebieden van de Rijn, Maas en Schelde.

De belangen van de waterbedrijven liggen in vele opzichten in het verlengde van de belangen van andere (maatschappelijke) organisaties. Vewin werkt daarom samen met de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), het Interprovinciaal Overleg (IPO), de Unie van Waterschappen (UvW), het Rijksinstituut voor Volks­gezondheid en Milieu (RIVM), AquaMinerals, consumenten­organisaties en de netwerksectoren Kabels, Telecom en Energie.

Verder werkt Vewin samen met vertegenwoordigers van de Vereniging Energie, Milieu en Water (VEMW), de chemische- (VNCI), bestrijdingsmiddelen- (CropLife NL) en geneesmiddelenindustrie (VIG), natuur- en milie­u­organisaties (Natuurmonumenten, Natuur & Milieu), de Land- en Tuinbouw Organisatie Nederland (LTO), het Netherlands Water Partnership (NWP), het Keurings Instituut voor Waterleiding Artikelen (KIWA) en andere brancheorganisaties.

Voor de belangenbehartiging in Brussel is Vewin lid van en actief in EurEau, EWA en SGI Europe.

Oorsprong

Vewin is op 18 november 1952 opgericht. Nederland telde toen 198 drinkwaterbedrijven, waarvan er 177 lid waren van de vereniging. Op dit moment kent Nederland tien drinkwaterbedrijven, die alle zijn aangesloten bij Vewin. Samen produceren zij jaarlijks ruim 1,1 miljard m3 betaalbaar, schoon en veilig drinkwater (1952: 0,4 miljard m3).

> Voorwoord

> Profiel

> Activiteiten

> In de media

> In gesprek met

> Organisatie

> Afkortingen

> Jaarrekening 2022