CD Leefomgeving
Standpunt - 30 september 2026
Op 8 oktober vond het tweeminutendebat Water plaats dat volgde op het commissiedebat van afgelopen juni. Tijdens het debat dienden verschillende Tweede Kamerleden moties in over de toekomstige drinkwatervoorziening en het waterbeheer. Centraal stonden een nationale drinkwaterstrategie en meer doorzettingsmacht voor het Rijk om vastgelopen drinkwaterprojecten mogelijk te maken. De minister gaf de moties een positief oordeel.
PRO en CDA dienden een motie in die de regering verzoekt samen met de drinkwaterbedrijven en provincies een nationale drinkwaterstrategie op te stellen. Deze strategie moet voor de komende zomer worden gepresenteerd.
D66 en VVD vroegen daarnaast om meer doorzettingsmacht voor het Rijk bij drinkwaterprojecten. Drinkwaterprojecten lopen vertraging op, terwijl voldoende schoon drinkwater van groot belang is. De motie verzoekt de regering uiterlijk in de Toekomstagenda Drinkwater vast te leggen welke instrumenten het Rijk inzet wanneer projecten vastlopen. Het gaat daarbij in ieder geval om instructieregels, instructies en het projectbesluit uit de Omgevingswet.
JA21 diende een motie in over lozings- en onttrekkingsvergunningen in verband met de inbreukprocedure rond de Kaderrichtlijn Water (KRW). De partij vraagt deze vergunningen niet tijdelijk, maar voor onbepaalde tijd te verlenen.
De Partij voor de Dieren (PvdD) verzocht de regering te onderzoeken of progressieve drinkwatertarieven kunnen worden ingevoerd. Daarbij zou bovenmatig drinkwaterverbruik hoger worden belast.
Minister Karremans van IenW gaf de ingediende moties het oordeel ‘oordeel Kamer’. Daarmee laat de minister het oordeel over de moties aan de Tweede Kamer en spreekt hij zich positief uit over de voorstellen.