Onbemand vliegverbod drinkwaterlocaties opgenomen in dronekaarten
Nieuws - 4 september 2024
Namens de drinkwatersector heeft Vewin gereageerd op het Besluit weerbaarheid kritieke entiteiten en het Cyberbeveiligingsbesluit. Deze ontwerpbesluiten werken de Wet weerbaarheid kritieke entiteiten (Wwke) en de Cyberbeveiligingswet (Cbw) verder uit. Beide wetten hebben als doel de fysieke en digitale weerbaarheid van vitale sectoren te versterken, een doel dat Vewin onderschrijft.
Vewin is positief over het feit dat de zorgplicht op het gebied van weerbaarheid en cybersecurity wordt opgenomen in het Drinkwaterbesluit. Daarmee worden de verplichtingen uit de Wwke en Cbw een integraal onderdeel van het leveringsplan dat de drinkwaterbedrijven om de vier jaar moeten opstellen. Dit voorkomt dat de verplichtingen uit deze wetten een nieuwe systematiek creëren.
Beide besluiten bevatten zeer gedetailleerde voorschriften voor maatregelen die getroffen moeten worden. Drinkwaterbedrijven werken echter volgens een all hazard-benadering, waarbij maatregelen gebaseerd worden op risicoanalyses. Een te gedetailleerde, uniforme aanpak kan deze risicogestuurde werkwijze belemmeren en tot onnodige lasten leiden. Vewin pleit daarom voor meer ruimte om maatwerk te leveren, afgestemd op de aard en omvang van het specifieke risico.
Een ander belangrijk punt voor de drinkwaterbedrijven is de vertrouwelijkheid van bepaalde informatie. De openbaarheid van bepaalde gegevens over de fysieke of digitale beveiliging van de drinkwatervoorziening kan de veiligheid zelf in gevaar brengen. Vewin pleit er dan ook voor om de vertrouwelijkheid van dergelijke informatie expliciet vast te leggen in de besluiten en/of de Nota van Toelichting. Dit is essentieel om de leveringszekerheid van drinkwater niet onbedoeld te ondermijnen.
Lees de volledige zienswijze op het Cyberbeveiligingsbesluit
Lees de volledige zienswijze op het Besluit weerbaarheid kritieke entiteiten