CD Netcongestie
Standpunt - 17 februari 2025
Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft geoordeeld dat de drinkwatervoorziening in het prioriteringskader van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) in categorie 2 ‘nationale veiligheid’ thuishoort. Echter zal de ACM het besluit over het prioriteringskader moeten herzien, maar is de verwachting dat de openbare drinkwatervoorziening vanaf nu in categorie 2 blijft.
Vewin is blij met deze gerechtelijke uitspraak. Volgens Vewin laat het College hiermee zien dat drinkwaterbedrijven in tijden van netcongestie terecht een hoge prioriteit toegekend krijgen voor netcapaciteit.
De ACM had de openbare drinkwatervoorziening eerder ingedeeld in categorie 3 (basisbehoeften) bij de prioritering bij transportverzoeken (Netcode), en niet in categorie 2 (nationale veiligheid). De Drinkwaterwet stelt echter dat bestuursorganen zorgdragen voor de duurzame veiligstelling van de openbare drinkwatervoorziening met het oog op de nationale veiligheid.
Vewin had daarom tegen de indeling in categorie 3 beroep aangetekend bij het CBb. Daarbij stelde Vewin dat de Drinkwaterwet een expliciet verband legt tussen de veiligstelling van de drinkwatervoorziening en de nationale veiligheid en dat de openbare drinkwatervoorziening een collectieve behoefte vervult. Ook voerde Vewin aan dat het niet prioriteren van drinkwater een gevaar voor de volksgezondheid oplevert met ontwrichtende maatschappelijke gevolgen.
Nu het CBb geoordeeld heeft dat de openbare drinkwatervoorziening een aangelegenheid van nationale veiligheid is, wordt de drinkwatervoorziening per direct opgenomen in categorie 2.