Direct naar content

Europese Commissie: Nederland moet snel meer werk maken van verbetering waterkwaliteit

5 februari 2025 Nieuws

Op 4 februari heeft de Europese Commissie haar evaluatierapport gepubliceerd over de implementatie van de Kaderrichtlijn Water (KRW) in de EU-lidstaten. Het rapport benadrukt dat er aanzienlijke verbeteringen nodig zijn om de Europese wateren tegen 2027 in een betere ecologische en chemische toestand te brengen. 

Uit de evaluatie blijkt dat slechts 39,5% van de oppervlaktewaterlichamen in de EU een goede ecologische toestand heeft en slechts 26,8% voldoet aan de chemische normen. Om de waterkwaliteit te verbeteren, doet de Commissie een reeks aanbevelingen aan de lidstaten. Dit betreft onder andere strengere naleving van wetgeving, betere financiering van waterbeheermaatregelen en meer inzet op het terugdringen van chemische vervuiling en waterverbruik. 

Specifieke conclusies en aanbevelingen voor Nederland

Voor de situatie in Nederland concludeert de Commissie dat de meeste oppervlaktewaterlichamen niet in goede toestand zijn. Voor de grondwaterlichamen is de situatie positiever; het grootste deel is wel in goede toestand. Dit geldt helaas niet voor het grondwater dat gebruikt wordt om drinkwater van te maken. Uit de Tussenevaluatie KRW die in Nederland is uitgevoerd blijkt ook dat maar een klein deel van de (grond)waterlichamen voor drinkwaterproductie op dit moment in goede toestand is.  Bovendien is er bij de grondwaterlichamen sprake van ‘vergrijzing’; er worden steeds meer lage concentraties van een cocktail van chemische stoffen gevonden. Dit vormt een directe schending van het stand-still-principe van de KRW, dat achteruitgang van waterkwaliteit verbiedt.  

Nederland krijgt in het rapport ook specifieke aanbevelingen. De Europese Commissie stelt dat Nederland meer ambitie moet tonen en sneller actie moet ondernemen om de doelen van de KRW te halen. Dit betekent onder andere: 

  • Het ontwikkelen van ambitieuzere maatregelenprogramma’s en overwegen om maatregelen verplicht te stellen; 
  • Meer aandacht voor het terugdringen van chemische verontreiniging in water; 
  • Strengere controle en, waar nodig, actualisering van vergunningen voor afvalwaterzuiveringsinstallaties en industriële lozingen. 

Verbetering drinkwaterbronnen noodzakelijk

Uit zowel het evaluatierapport van de Commissie als de Tussenevaluatie KRW blijkt dat er nog grote uitdagingen zijn om de KRW-doelen te halen. De druk op de kwaliteit van de drinkwaterbronnen door verontreinigingen afkomstig uit de landbouw, industrie en huishoudens is de laatste jaren alleen maar toegenomen. Drinkwaterbedrijven worden gedwongen steeds meer te investeren in zuivering. Vewin pleit ervoor dat de overheid extra maatregelen neemt om de kwaliteit van drinkwaterbronnen veilig te stellen, zoals het beter afstemmen van de toelating van stoffen (zoals bestrijdingsmiddelen) op de KRW-doelen, het actualiseren en aanscherpen van vergunningen voor lozingen van zorgwekkende stoffen en PFAS, en het versterken van toezicht en handhaving met een focus op drinkwaterbronnen. 

Lees het standpunt van Vewin over de KRW 

Lees het standpunt van Vewin over de Water Resilience Strategy 

Alexander van den Honert

Stuurgroepsecretaris Doelmatigheid, Transparantie & Waterketen

honert@vewin.nl

070 349 08 55

Contact

Naam(Vereist)
E-mailadres(Vereist)
Laat ons weten wat je bezighoudt. Heb je een vraag voor ons? Stel hem gerust.
*Verplicht veld

Abonneren Waterspiegel

"*" geeft vereiste velden aan

Naam*
Adres*